MKNŽ Ilirska Bistrica, petek, 24.05.2002:

Zu (Italija)

Trio Zu prihaja iz Italije. Ukradene in imaginarne folklorne melodije so vtkane v furiozne, visoko-oktanske skladbe, ki obcinstvu ne dajo stati pri miru. So redni partnerji No Means No, The Ruins, Kena Vandermarka in nizozemskih punk legend The Ex. Njihov CD prvenec z ameriškim kitarskim virtuozom Eugenom Chadbournom je bil v ZDA na petem mestu radijskih jazz lestvic, njihov album "Bromio" iz leta 1999 pa je bil uvršcen med izjemno priporocene plošce s "petimi zvezdicami" celo v konzervativni reviji "All about jazz". Energija, ki jo skupina izžareva, tako ne ugaja le rock publiki, temvec predstavlja avanturisticni izlet tudi izkušenim jazzovskim mackom. Zu so si s številnimi koncerti na jazzovskih in rock odrih po vsem svetu prislužili sloves enega najbolj razburljivih bandov sodobnega jazza, ki je porok dobre volje in intenzivnih koncertnih doživetij. Na koncertu v Mariboru se bodo zaustavili sredi skorajda 3 mesece trajajoce turneje in predstavili svoj nov album, ki ga je produciral legendarni Steve Albini. Fantasticno divje, a hkrati ubrano!

ZU je, s tremi besedami, punk-jazz kvartet. Boben, bas, trobenta in saksofon gradijo udarno ritmicno akrobatiko, ki enako ljubi mutiranje harmonij klasicnega jazza, kot premišljeno hekticnost japonskih garaž. Zasluge cetverice so še vsaj dve italijanski založbi napredne neodvisne glasbe in koncertna posredovalnica. Zu zase pravijo, da so instrumentalni hibrid med hardkorom in avantgardnim jazzom. Poliritmicno topotanje bobnov s pihali in basom vred spušca klene in zameštrane zvoke, ki ne potrebujejo kitare, za glasove pa v funkoidnih poskocnicah in industrijski mehanotehniki ni prostora.

Poimensko ansambel sestavljajo:
Massimo Puppilo - bas