MKNŽ Ilirska Bistrica, sobota, 03.06.2000:

The VANDERMARK 5 (ZDA)

KEN VANDERMARK je ustanovil THE VANDERMARK 5 spomladi leta 1996 kot izhod za sestavne in improvizatorne ideje, ki jih je razvil skozi leta dela s skupinami, kot so NRG ENSEMBLE, THE PETER BRÖTZMANN CHICAGO TENTET, the AALY TRIO, the VANDERMARK QUARTET, the STEELWOOL TRIO, CINGHIALE, STEAM, THE BARRAGE DOUBLE TRIO, THE SOUND IN ACTION TRIO in TRIPLEPLAY.

Ko je iskal zasedbo, ki bi zvenela kot velika skupina, je povabil štiri izjemne glasbenike, ki imajo za seboj leta izkušenj z različnimi oblikami improvizirane glasbe, naj se mu pridružijo:
JEB BISHOP - pozavna/kitara, KENT KESSLER - bas, TIM MULVENNA - bobni, ter DAVE REMPIS - alt saksofon, ki je marca 1998 zamenjal MARSa WILLIAMSa.

Obseg instrumentacije in stilističnega potenciala, zbranega v tej zasedbi, omogoča VANDERMARKu, da piše skladbe, ki obsegajo lestvico glasbenih možnosti, vključujoč elemente JAZZ zgodovine, sodobnih skladb, funka, rocka in tradicionalne glasbe iz celega sveta v material skupine. Bistvo ostaja na improvizaciji, Ken pa je pustil članom zasedbe obilo prostora za interpretiranje njegovih skladb s svojimi spontanimi idejami.

The VANDERMARK 5 so vedno dajali poudarek na živih nastopih kot načinu brušenja njihovih veščin in igrajo redno od svojega začetka (posebej pomemben je njihov neprekinjen niz torkovih večernih nastopov v Empty Bottle baru v Čikagu, ki traja od novembra 1996).

1998 je bilo zanje izredno produktivno leto, imeli so jesensko turnejo po vzhodnih ZDA, igrali pa so tudi na dveh festivalih v času štirih mesecev: RIVE THE GIER (Francija) in THE AKUT FESTIVAL - MAINZ (Nemčija).

Delo zasedbe je bilo doslej dokumentirano na 5 CD-jih:
Drugi studijski CD "TARGET OR FLAG" je bil izbran za najboljši album leta 1998 v CADENCE MUSIC MAGAZINE (glasovanje bralcev januarja 1999).
Glasba The VANDERMARK 5 je bila označena kot "najbolj dosledno razburljiva stvar, ki sem jo slišal od kateregakoli ameriškega majhnega benda od ART ENSEMBLE OF CHICAGO." CADENCE MUSIC MAGAZINE.

Ken Vandermark je poleti 1999 prejel nagrado MacArthur Fellowship "za genije in njih pomembne dosežke" (pred njim so jo med muziškimi sorodniki prejeli Max Roach, Ornette Coleman, Steve Lacy in Anthony Braxton).

Več o Kenu Vandermarku in zasedbi The VANDERMARK 5 si lahko preberete v majski številki revije MUSKA (Miha Zadnikar, muska #5, maj 2000, str. 14-15)

KEN VANDERMARK link

The VANDERMARK 5