MKNŽ Ilirska Bistrica, ponedeljek, 12.02.2001:

(ZDA)
+ KING PRAWN (Velika Britanija)

Nemogoče je govoriti o SKA glasbi in ne omeniti skupine The Toasters. Odkar so predstavili privlačen, pospešen reggae prototip nič hudega slutečemu ameriškemu občinstvu v New Yorku leta 1982, so The Toasters na čelu gibanja, ki sedaj divje prevzema svet. Mnogi skupino The Toasters označujejo kot SKA pionirje.

Odkar so izdali single leta 1983, so The Toasters utrdili svoj položaj kot glavni ameriški SKA bend. S stalnimi turnejami in vrsto albumov skupina predstavlja pravi obraz današnje SKA glasbe v ZDA. Prav njihova plošča je bila prva SKA plošča ameriškega benda izdana na Japonskem, v Evropi in Argentini.

The Toasters, določneje Rob "Bucket" Hingley, so tudi ustanovili založbo MOON RECORDS, prvo SKA založbo, ki je dom tako pomembnih skupin, kot so Let`s go bowling, The Scofflaws, Hepcat (prvi album), The Pietasters, The Allstonians, Skavoovie and the Epitones, The Dancehall Crashers in mnogih drugih.

Predvsem pa je SKA glasba predominantno živ fenomen, kjer je občinstvo tesno povezano z predstavami kot tudi s sociokulturno sceno, ki se vrti okoli tega. Je glasbena mešanica, ki ustreza praktično vsakemu okusu, od hardkora do popa, od reggae-a do jazza.

"Ska glasba je zabavna glasba, na katero je lepo plesati,
vendar ima resno ozadje.
Ima korenine in kulturo."
Rob Hingley

DISKOGRAFIJA (izbrano):

Recriminations - Mini LP (1985) Unicorn
East Side Beat - Mini LP (1987) Ska Records
Pool Skark - LP (1987) Unicorn
Skaboom - LP (1987) Skaloid / Island (CD 1995 Moon Records)
Thill Me up - CD/LP (1988) Moon Records / Skaloid
T-Time - CD/LP (1990) Pork Pie / Moon records
New York Fever - CD/LP (1992) Pork Pie / Moon records
Skaboom - CD (1993) Moon Records / Pork Pie
DUB 56 - CD (1994) Pork Pie / Moon records
2Tone Army - CD 1996 Pork Pie / Moon records