MKNŽ Ilirska Bistrica, sreda, 21.10.2001:

Tara Jane O`Neil (ZDA)

Novi album Tare Jane O`Neil, dolgoletne skladateljice, kitaristke, pevke (The Sonora Pine, Retsin, Rodan), aranžerke ter avtorice eksplozivno rastočih daril, prekaša obljube njenega debitantskega albuma iz prejšnjega leta. In The Sun Lines je trdnjava pesmi in zvoka - vsaka pesem je samostojna soba, z lastno zgodbo, štirimi stenami in vrati. Tarina sposobnost slikati z zvokom, uporabljajoč svoj glas, mešalno mizo ali katerikoli instrument v njeni zakladnici, dobiva sedaj nove razsežnosti. To ni folk album. To ni "rock". Je vrh smeri, kamor gre glasba, kjer glasbeniki vladajo in snemajo albume brez omejitev strogega snemalnega časa, neodvisno od tega, kaj počnejo drugi ter s tem začrtajo pot, ki ji potem sledijo ostali.

Pesmi z albuma In The Sun Lines so bile napisane na poti, v stanovanju v New Yorku, v koči v gozdu nekje v državi New York, ali v njenem bež stanovanju - na vseh krajih, ki jih je Tara v zadnjem letu pojmovala kot dom. So predstavniki minimalizma in gostote, epike in zvočnih koščkov, ki tiktakajo manj kot dve minuti. Soočenja z zdravjem in bolezniijo v preteklosti so pripeljali v Tarin glas novo jasnost in bogastvo. Vrsta melodičnega izžarevanja, ampak ne samo iz kitar, prihaja in odhajajo iz naših ušes, se iskri in ohranja naše mentalno-čustveno razburjenje. Pesmi lahko uživamo na duhovni ravni, in/ali pozno ponoči, ko si slečemo majico ali srajco.

Tarin dolgotrajni glasbeni spremljevalec se na albumu pojavi kot čelist in pianist na prvih dveh pesmih. Rick Rizzo iz Louisvilla (King Kong, Java Men, 11th Dream Day) bobna v pesmi "High Wire. Rachel Grimes (Rachel's) igra klavir v This Morning" kot tudi v echoes-of-Bacharach pesmi "Sweet Bargaining.". Dan Littleton (Ida) je prišel iz New York, da bi zapel o New Yorku ("Your Rats Are"). Samara Lubelski (Hall of Fame) improvizira z violino v več pesmih, vključujoč "A Noise in the Head," ki temelji na sanjah, ki so se izkazale le za zvoke mesta zjutraj. Ida Pearle (Ida,Flashpaper) je bila ujeta na traku nekega jutra, ko je uničevala violino.

Ko so najbolj žalostne, tavajo pesmi v brezčasnih spominih na Joni Mitchell ali Briana Ena; včasih spominjajo na Brazilian Tropicalia ali Dusty Springfield - vendar od začetka do konca blestijo z O`Neilino nepogrešljivo umetnostjo, in z nikogaršnjo drugo.

Tara Jane O'Neil je bila na turneji po ZDA oktobra 2001, novebmra pa je na evropski turneji. Njeno spremljevalno skupino sestavljajo Noel Hawley, Todd Cook (The For Carnation), in Miggy ( ).

Tara Jane O`Neil