MKNŽ, Nedelja, 09.04.2000:

SUNSHINE (Češka)

Prvi demo so posneli leta 1995 po več mesecih vaj v štiričlanski postavi z Davidom kot pevcem v Phil Freeborn studiu in vsebuje štiri pesmi.

David je zapustil skupino pred prvim koncertom v 007; njegovo vlogo je v zgodnjem obdobju prevzel kitarist in basist. Prva plošča je izšla leta 1996 za Day After Records. Na žalost je nizkoproračunski DIY prostor za vaje vplival na kakovost zvoka. Kakorkoli že, ta prvenec je postal mejnik in protiutež mnogim drugim ploščam podobnega zvoka.

V tem obdobju so SUNSHINE odigrali veliko koncertov; imeli so kratko turnejo po Češkem in Slovaškem s Clean Slate in Kriticka Situace, za kogar je bil to konec njihovega obstoja. Pomembno je bilo tudi to, da so izdali split 7" s skupino Julia (spet Day After). Plošča je bila razdeljena po celem svetu in doslej so je prodali kar precejšnjo vsoto.

V začetku leta 1997 so SUNSHINE imeli turnejo po Nemčiji, Avstriji in Češkem z VSS. Zaradi vzajemne naklonjenosti z vodjo VSS je bilo ustanovljeno dolgotrajno sodelovanje; prvi korak tega je bila izdaja split 7" (s Starlite Desperation) pri GSL. Potem je bil izdan 12" >>Hysterical Stereo Loops, Beats And Bloody Lips<<. Day After je izdala kopijo za evropsko distribucijo, GSL pa je s pomočjo Bottlenekk-a pokrila ZDA.

S to ploščo so SUNSHINE naredili pomemben premik od tradicionalnega emo-core izraza. Zaradi teh sprememb so bile (v glavnem v recenzijah v ZDA) kot sorodniki omenjene skupine kot Bauhaus, Clikatat Itakowi, MC 5, Stooges, The Birthday Party, Sex Gang Children itd. Značilnost skupininega zvoka in podobe je bila post hardcore, nevrotična, neoseksualna mešanica noisy retro-rocka in psihedeličnosti.

Da bi predstavili to ploščo, so imeli SUNSHINE turnejo po ZDA v januarju in februarju 1998; odigrali so več kot 30 koncertov na obeh obalah ZDA kot tudi na jugu (npr. Boston, New York, Philadelphia, Baltimore, Richmond, Tampa, Atlanta, Houston, Austin, Denver, Salt Lake City, San Francisco, Santa Cruz, Los Angeles, San Diego) in na dveh radio oddajah v živo (Atlanta WREK Radio in Houston)...ter veliko drugih koncertov na Češkem in v Ne align=justifymčiji ko so se vrnili iz ZDA.

Ko so videli reakcije na Astral Love (z enega od 7"), so SUNSHINE rekonstruirali pesem in jo ponovno izdali (skupaj s tremi plesnimi miksi s T-Boom in Bit Bob) aprila 99 pri GSL kot mnogobarven 12", ki ga prodajata Bottlenekk v ZDA in Day After v Evropi.

Spomladi 99 se je skupina pridružila At The Drive-In (ZDA) na delu nijhove evropske turneje. Uspešni koncerti, v glavnem v Nemčiji, so postavili temeljni kamen za sodelovanje v prihodnosti. SUNSHINE so potem krenili na turnejo po Švedskem (imeli so koncerte večinoma z lokalnimi bendi). Na koncertih so igrali tudi nove pesmi, ki so svojo končno podobo dobile na poletnem snemanju leta 99 v G-Studiu v Taboru. V lastni produkciji so SUNSHINE posneli 11 novih pesmi, katere je izpopolnil George Horn v Fantasy Studios v Kaliforniji. Zaradi nesporazumov pri politiki GSL in končno v zahvalo donosni ponudbi in popolni podpori Mire Paty z Day After, je plošča VELVET SUICIDE izšla 18. novembra 1999 kot LP in CD.

Preden pa je plošča izšla, so SUNSHINE uspeli v studiu Zdeneka Sikyra posneti še eno pesem, STREAMLINED, ki so jo ponovno podvrgli Bit Bobu in T-Boomu, ki sta pesem uničila in napravila dva nova remiksa, ki bi morala biti, skupaj z novo pesmijo, uvrščena na eno stran split 12" z AT THE DRIVE-IN, ki bi morala iziti spomladi leta 2000 pri bostonski založbi Big Wheel Recreation. Skupina se zdaj z ROSSom ROBINSONom (kot rezultat kratkega obiska in njegove reakcije na VELVET SUICIDE album) ter z upravo v New Yorku pogaja za možno pogodbo, koncerte ter nov material za ponovno evropsko turnejo z AT THE DRIVE-IN spomladi 2000. At The Drive-In bodo 17. aprila nastopili v ljubljanskem Orto klubu.

Trenutna postava: MARTIN - bas, klaviature / DAN -bobni / KAY - vokal, kitara

Sprejeta in spoštovana inspiracija: Public Image Ltd., Birthday Party, The Cure, Bauhaus, Joy Division, Killing Joke, Stooges, MC 5, Echo And The Bunnymen, The Swans, Black Flag, The Gun Club, Gary Numan And Tubeway Army, The Cramps, Kraftwerk, Soft Cell...

Domača stran: http://sunshine.czechcore.cz

DISKOGRAFIJA:
NICE SONS FROM THE SHADOW UNDER ROOM LP (DAY AFTER 1996)
SPLIT 7" z JULIA (DAY AFTER 1996)
SPLIT 7" z THE STARLITE DESPERATION (GSL 1997)
HYSTERICAL STEREO LOOPS, BEATS AND BLOODY LIPS 12" LP (DAY AFTER/GSL 1998)
ASTRAL LOVE REMIXES 12" (GSL 1999)
VELVET SUICIDE LP/CD (DAY AFTER 1999)

PRIHAJAJOČE IZDAJE:
SPLIT 7" Z AT THE DRIVE-IN (BIG WHEEL RECREATION)