MKNŽ Ilirska Bistrica, četrtek, 27.04.2000:

DAYGLO ABORTIONS (KANADA)

Dayglo Abortions: Jesus, Cretin, Spud, Anus, Gymbo, Hung

Skupino je spočel Cretin, bila pa je oplojena z združenjem skupin The Sikphuxz, Xenon X-men in še enega tujega bitja. Vrženi so bili v kup smeti. Med prvo kanadsko zimo so jih hranila na toplem gnila trupla ponesrečenih eksperimentov. Rastli so zelo hitro in so kmalu izprosili dovolj denarja, da so si kupili rabljeno glasbeno opremo, veliko piva in cvetov skunka. Očarali so lokalno založbo in rojen je bil album Out Of The Womb.

Pohlepni sleparji so jih kmalu oropali začetne slave, a iskra njihovega življenja se je vnela. Po štirih letih garanja in piva so očarali še eno založbo in jo prepričali, da jim je pomagala osnovati nov projekt. Izdali so svoj drugi album Feed Us A Fetus. Rancid je ustvaril naslovnico, s tem pa je prikazal Rona in Nancy Reagan kot kanibala, karkšna v resnici sta, pri jedi sočnega fetusa v omaki.

V naslednjem letu so bili mnogi spreobrnjeni, njihovih učencev je bilo vedno več. Prvi je bil Gretzky. Nato je prišel Nev the Impaler, sledil pa mu je Mike 'Jak' Anus, ki ni nikoli izvedel svojega lastnega imena, a kitaro je igral zelo zlobno. V vsakem mestu, kjer so nastopali, se je pisala zgodovina. Njihova založba, FRINGE the APOSTATE je uvidela priložnost in jo finančno izkoristila. Hoteli so celo plačati novi album, moral pa bi biti "sočen".

Here Today, Guano Tomorrow je bil izdelek, rezultat pa je bila tožba opolzkosti proti FRINGE-u zaradi distribucije. Policaj Jim Fitzgibbons je bil besen, ko je odkril, da je njegova hčerka pod vplivom skupine Dayglo Abortions in se zaobljubil, da bo zadoščenje za svojo užaljenost iskal na Vrhovnem sodišču v Kanadi. Skupina je imela podporo hčera in sinov ostalih ljudi, sodišče pa se je strinjalo, da ima skupina v vsaki obliki izražanja pravico "obarvati se modro in tekati gol s hribov", kot pravi Cretin. Oprana, a ne kompenzirana zgodba jim je zagotovila veliko streliva za njihov naslednji album.

Two Dogs Fucking se začenja z raztrganjem Bena Hoffmana (FRINGE) in napadom na vsakega hinavskega alkoholika, ki je politično korekten in zlorablja svojo ženo. Ta dosežek je požel krasne kritike ter pohvale za moč, napetost in humor, izkazan v pesmih. Njihove legije oboževalcev so se povečevale, z njimi pa tudi njihov kolektivni ego. Tovarištvo je izginilo, nadomestil pa ga je odnos super rock zvezde "mi si zaslužimo vse". Cretin, Bonehead in Spud so se skorajda razšli. Konec leta 94 pa je skupina pokazala svojo pravo plat. Skupina je bila križana na obešalniku, Cretin pa je dal Spuda na kavč, Jesusa pa v smeti.

A Jesus je bil, po volji Spuda, ponovno rojen ter je prevzel vodstvo v skupini. Pridobil je Squida, Hunga in Gymba. Vadili so dan in noč, premagali vse ovire ter dosegli vrh z izidom albuma Little Man In The Canoe leta 95. Takoj so šli na turnejo, z novorojenim entuziazmom pa so izbrisali dvome, ki jih je povzročila odsotnost Cretina. Bili so hitrejši, glasnejši in so igrali tisti stari odvratni punk rock, iz katerega so izšli. Niso počivali na lovorikah, ampak so izkoristili čas na turneji in napisali nove pesmi. Po vrnitvi so šli v studio in izvedli velik udarec: izdali so dva albuma v enem letu. Ustanovili so tudi GOD Records.

Corporate Whores album je bil izdan leta 1996. Njihova best of kompilacija, Stupid World, Stupid Songs, je izšla oktobra 1998.

(vzeto z www.godrecords.com/dayglos/the_saga.htm)

Dayglo Abortions Dayglo Abortions